Haber

ABD Kongre Bütçe Ofisi temerrüt riski konusunda uyardı

ABD Kongre Bütçe Ofisi (CBO)borç limiti artırılmazsa, hükümetin Haziran ayının ilk iki haftasında borçlarını ödeyememesinin “önemli bir riski” olduğunu bildirdi.

CBO,” Federal Borç ve Yasal Limit”başlıklı yeni bir rapor yayınladı.

Rapor, borç limitinin Haziran ayının ilk iki haftasında bir noktada değişmeden kalması durumunda hükümetin tüm borçlarını ödeyemeyeceğini belirtiyor. “önemli risk“İddia edildiğine göre

Haziran ayı başında Hazine’nin fonları tükense bile, hükümetin devam eden operasyonlarının ne ölçüde finanse edilebileceği raporda Mayıs ayı boyunca belirsiz kalacağı belirtiliyor. “Hazinenin nakit ve olağanüstü tedbirler tükenmeden borç limiti yükseltilmedikçe veya askıya alınmadıkça, hükümet bazı faaliyetler için ödemeleri ertelemek, borç yükümlülüklerini yerine getirememek veya her ikisini birden yapmak zorunda kalacak.‘ değerlendirmesi yapılmıştır.

“Hazine, en azından Temmuz ayı sonuna kadar hükümet operasyonlarını finanse edebilir”

Raporda, Hazine’nin nakit ve inanılmaz önlemlerinin 15 Haziran’a kadar hükümeti finanse etmeye yetmesi halinde, beklenen üç aylık vergi gelirleri ve ek acil durum önlemlerinin hükümetin faaliyetlerini en azından Temmuz ayı sonuna kadar finanse etmeye devam etmesine izin verebileceği belirtildi.

Borç limitini yükselten veya askıya alan yasa çıkana kadar Hazine’nin devam eden hükümet faaliyetlerini finanse etmek için nakit istikrarını ve mevcut ödenmemiş önlemleri kullanması gerektiğini vurgulayan raporda, Hazine’nin finansmana devam edebileceği süreyi uzatmak için nakit dengesini azaltabileceğinin altı çizildi. borç vermeksizin devlet operasyonları.

Raporda, 30 Nisan prestijiyle Hazine’nin olağanüstü tedbirler kapsamında 316 milyar dolar nakit ve 41 milyar dolar kullanılabilir borçlanma kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

‘Hükümetin 2023 Mali Yılı sonuna kadar yaklaşık 2,2 trilyon dolara ihtiyacı olacak’

Raporda, Mayıs ayı finansman ihtiyacının 200 milyar dolar 300 milyar dolar ortasında olduğu belirtilirken, Haziran ayında 75 milyar dolar 100 milyar dolar ortası olması bekleniyor.

Raporda, Hazine’nin 1 Haziran’da yaklaşık 25 milyar dolarlık sosyal güvenlik ödemesi ile askeri personel ve kamu çalışanlarının ödemelerini yapacağı kaydedildi.

Ayrıca, ABD hükümetinin 30 Eylül’de sona erecek olan 2023 Mali Yılı’nın sonuna kadar operasyonlarını finanse etmek için muhtemelen 1,9 trilyon ila 2,2 trilyon dolar arasında ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor.

‘Bu yıl için bütçe açığı varsayımında revizyon’

Öte yandan CBO tarafından yayınlanan diğer raporda ise bütçe varsayımları revize edildi.

Raporda, 2023 Mali Yılı bütçe açığı projeksiyonunun Şubat ayındaki iddialara göre 130 milyar dolar artarak 1,5 trilyon dolara çıkarıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu