Haber

Eti Maden İşletmeleri “Pazarlık” Yöntemiyle 282 Bin TL Kuruyemiş Alımı Yaptı

GÜNEY ÜLGER

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Emet Bor İşletme Müdürlüğü, “pazarlık” yoluyla 282 bin 825 TL’lik kuruyemiş alımı yaptı. Pazarlığı yapılan ve sözleşmesi 27 Aralık’ta imzalanan ihaleyi tek istekli olan Ümmühan Ekmekçi kazandı.

Kütahya Emet’te bulunan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Emet Bor İşletme Müdürlüğü tarafından 14 Aralık 2022 tarihinde “Ceviz Alımı” ihalesi açılmıştır. İhale, Kamu İhale Kanunu’nun 21/f maddesi uyarınca pazarlık usulü ile yapılmıştır. . İşin yaklaşık maliyeti 303.543 TL olarak belirlendi. 14 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen ve tek teklif verilen ihalenin sözleşmesi 27 Aralık 2022 tarihinde imzalandı. İhaleyi 282 bin 825 TL bedelle Ümmühan Ekmekçi kazandı.

PAZARLIK YÖNTEMİ NE ZAMAN KULLANILIR?

Kamu İhale Kanununun 21 inci maddesinin “pazarlık usulü” ile ihaleyi düzenler. “Pazarlık usulü” ise genel olarak alt paragraf (b)’de tanımlandığı şekliyle; “Tabii afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi veya yapım tekniğine özgü veya binanın veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gereken ani ve beklenmeyen olayların meydana geldiği durumlarda, , idarece tespit edilen veya idarece öngörülemeyen hallerin ortaya çıkması üzerine ivedilikle ihale yapılır.

PARASAL SINIR NEDİR?

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinin F bendine göre pazarlık usulü ihale usulüdür; “İdarelerden yaklaşık maliyeti 404 bin TL olan mamul, malzeme veya hizmet alımı” için kullanılabilecek.

(Resim: Arşiv)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu