Yaşam

JPMorgan: Depremin Maliyeti 25 Milyar Dolar

Türkiye, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından yaralarını sarmaya çalışırken, dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri konumunda. JPMorgan’danDoğal afetin etkilerine ilişkin açıklama geldi.

ABD merkezli şirket, bina ve altyapı hasarı olarak yıkıcı depremleri iddia ediyor. fiziki maliyeti GSYİH’nın (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) %2,5’u, yani 25 milyar dolar (yaklaşık 471 milyar TL) olabileceğini tahmin etti. JPMorgan ekonomisti Fatih Akçelik, müşterilere not olarak şunları söyledi: Türkiye’de meydana gelen deprem trajik can kayıplarına neden olmuştur ve önemli ekonomik sonuçları olacaktır.ifadelerini kullandı.

JPMorgan, merkez bankasının faiz oranlarını 100 baz puan indirerek %8’e çekeceğini iddia ediyor

Dev yatırım bankası, bunlara ek olarak merkez bankası faiz oranları 100 baz puan daha indirilerek yüzde 8’e düşürüldü. beklendiğini de sözlerine ekledi. Bunun 23 Şubat’ta yapılacak TCMB toplantısında yapılmasının beklendiği belirtildi.

Mevduat faiz konusuna ait ise, ” Hükümet depremden önce daha fazla faiz indirimi mesajı vermişti. Seçimlerden önce daha fazla faiz indirimi olasılığını göz ardı etmiyoruz. Fakat, Türkiye’de para politikası aktarım mekanizması bozulduğu için artık politika faizinin öneminin azaldığını düşünüyoruz.”ifadelerini kullandı.

kemerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu