Haber

Tahsin Tarhan’dan ‘Ek Borçlanma’ya Yanıt: “Vatandaşların Evine Gece Yarısı Hırsız Gibi Girip 200 Milyar Liralık Bütçeyi Borçlandırdılar”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda torba yasaya eklenen düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ek borçlanma yetkisi verilmesine tepki gösterdi. Tarhan, “CHP grubu olarak direndik, müzakerelerde büyük tartışmalar yaşandı. Ne yazık ki parlak gözlü Bakan mışıl mışıl uyurken, Cumhur İttifakı milletvekilleri saraydan gelen talimatla paralel oy kullandı.” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, özelleştirilen limanların sözleşme süresinin 49 yıl uzatılmasına yönelik düzenlemeyi içeren torba yasa tasarısıyla ilgili açıklama yaptı. Tarhan dedi ki:

“CUMHURİYET İTTİFAKI AVUKATLARI TAMAMEN SARAYDAN GELEN TALİMATLARLA OY VERDİ”

“Anayasa Mahkemesi’nin Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nun iptal kararına rağmen limanların ihalesiz işletme sürelerini uzatmak için getirdikleri torba yasa görüşülürken, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun tek imzasıyla… 2022 bütçesine 200 milyar lira ek borçlanma yetkisi eklediler.Grup olarak direndik müzakerelerde büyük tartışmalar oldu ama ne yazık ki parlak gözlü Bakan mışıl mışıl uyurken Cumhur İttifakı milletvekilleri oy kullandı. saraydan gelen talimatla tam olarak.

“LİMANLARI SATIN ALACAKLARI ÇANTADAN VATANDAŞLARA EK BORÇLANMA”

Gece yarısı hırsız gibi vatandaşın evine girip bütçeden 200 milyar lira daha borçlandırdılar. Genel Kurul’da 2023 bütçesi görüşülürken 2022 bütçesinden 200 milyar lira borçlanma teklifinde bulundular. Cumhurbaşkanının ek bütçe istemesi ve bunun da plan bütçesinde görüşülmesi gerekirdi. Genel Kurul’da gözleri parıldayan ve iyimser resimler çizen Bakan, Merkez Bankası rezervlerimizin arttığını söyledi. Tıpkı Bakan’ın komisyona gelip ek borçlanmayı neden istediğini açıklayamadığı gibi. AKP milletvekilleri uçan ekonominin kaçan borçlarını açıklamaya çalıştı. Kısacası limanları satacakları çantadan vatandaşa ek borç geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu